V KONGRES KULTURY REGIONÓW

Jeśli połowa października – to kolejny, piąty już, KONGRES KULTURY REGIONÓW, przebiegający tym razem pod hasłem „Sacrum – Profanum. Oś istnienia”.

Piękna słoneczna pogoda, pokolorowane barwami jesieni lasy w dolinach Dunajca i Popradu. Do tego zapowiedź ciekawych debat, rozmów, spektakli, koncertów i zajęć warsztatowych. To wszystko ściągnęło do Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu ponad trzystu regionalistów, znawców, miłośników i twórców kultury, artystów i naukowców, kierowników zespołów folklorystycznych, także ludzi pióra, dziennikarzy, gości z Polski i zagranicy.

Organizatorem Kongresu jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, współorganizatorem – Narodowy Instytut Dziedzictwa, przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Tradycyjnie wydarzenie zostało zainaugurowane we wtorek 15 października na dziedzińcu MCK SOKÓŁ…
Na koniec inauguracyjnej gali uczestnicy obejrzeli etiudę artystyczną zatytułowaną „Dreszcz”, przygotowaną przez Małgorzatę Brodę.
A na scenie wspomogli ją: Julia Doszna, Vitalina i Michał Pastuchowie, Katarzyna Broda-Firla, Chavela Vargas-Llorona, Krzysztof Ryndak, Michał Smetanka, Krzysztof Trebunia-Tutka oraz Zespół Art Color Ballet z Krakowa (choreografia – Agnieszka Glińska). W roli rekwizytów wystąpiły wspaniałe… rzeźby z Paszyna. Przedstawienie opowiada o zagubionych we współczesności ludziach, ich rozterkach, miotaniu się między dobrem i złem, między sacrum a profanum, przenikaniu się tego co święte i nieświęte, co anielskie i diabelskie…
FOTORELACJA :

Fot. Piotr Droździk

Środa (16 października) była drugim dniem spotkania, w którym uczestniczy ponad trzystu regionalistów, znawców i miłośników kultury, instruktorów zespołów folklorystycznych, naukowców zajmujących się w swoich badaniach i publikacjach naszym dziedzictwem kulturowym, jego najróżniejszymi przejawami, m.in.: językiem, pieśnią, muzyką, tańcem, strojem i obyczajami. Przed południem goście z całej Polski wzięli udział w dwóch dyskusjach panelowych. Po południu w MCK SOKÓŁ odbyły się zajęcia warsztatowe, które cieszą się sporym zainteresowaniem, ze względu na tematykę i prowadzących.
Jeden z warsztatów pt. „Muzyczna tradycja. Święty kanon i profanacja” poprowadzili dr Vitalina Pastuch i Michał Pastuch

FOTORELACJA :

Fot. Piotr Droździk

Kongres powstał z troski o zachowanie tradycji naszych dziadków i ojców.
I tradycyjnie już Marek Harbaczewski (MCK SOKÓŁ) przygotował na drugi dzień spotkania widowisko. Jak zawsze skorzystał z pomocy wielu osób.

Obejrzeliśmy wzruszającą historię życia, które się snuje, jak piórka (ptasie lub anielskie), które zawsze tak spadają z nieba, że nie wiadomo, w którą stronę je wiatr zaniesie. A wszystko to „opakowane” poezją, muzyką, śpiewem, tańcem, scenkami rodzajowymi w wykonaniu kilku pokoleń artystów. Największe brawa zebrali ci najmniejsi, szczególnie KIYRPECKI oraz sześcioletni Arek Cierniak ze Szczurowej, śpiewający i grający na heligonce, uczeń Michała Pastucha.

Punktem wyjścia do przedstawienia, zatytułowanego „W progu… opowieść z tamTEJ strony”, był wiersz piwniczańskiej poetki Wandy Łomnickiej-Dulak (która wystąpiła w jednej z
głównych ról )

biegnie nić delikatna od świtu do zmroku
wzlatamy przemijamy ku niebios przestrzeniom
wciąż przed czymś uciekamy przyspieszamy kroku
piórko losu chwytając leciutko nad ziemią

w wielkiej budowli świata maleńka osnowa
my jakby mikrocząstka w kosmicznym wszechbycie
kręci się kołowrotek snuje nić od nowa
od początku do końca śpiewamy swe życie

jest z nami ból i radość światło cienia smuga
to rośnie zło to dobro rozkwita cud kwiatem
droga swojska i obca ścieżka kręta długa
i nadzieja co staje łuną ponad światem

snuje się promień słońca między granicami
stajemy zamyśleni na progach w podcieniu
obłok jasny przepływa w nas i ponad nami
i trwamy ku odejściu w duszy odmienieniu

…piórko, pisklęta, dzieci, które stają u progu życia…

W widowisku wystąpili:
• Górale Sadeccy od Łącka (Górale Biali)
• Zespół Regionalny KIYRPECKI – Łącko, działający w ramach Stowarzyszenia Promocji Tradycji i Kultury Ludowej KIYRPECKI, którego prezesem a zarazem kierownikiem zespołu jest Aneta Wolańska, ilustracja muzyczna – Paweł Banach – Łącko.
• Górale Nadpopradzcy (Górale Czarni)
• Zespół Regionalny DOLINA POPRADU – Piwniczna-Zdrój, działa w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury, którego dyrektorem jest Piotr Maślanka, opieka merytoryczna nad zespołem- Wanda Łomnicka-Dulak, kierownictwo muzyczne – Piotr Kulig.
• Lachy Szczyrzyckie
• Grupa kolędnicza z Zespołu Regionalnego PNIOKI z Sadku- Kostrzy, działa w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sadku, kierownik zespołu i dyrektor szkoły Halina Gocal, kierownik muzyczny zespołu: Mateusz Frys.
Krakowiacy:
• Aleksandra Nowak – Kraków, Krzysztof Ryndak – Siedliszowice, Arkadiusz Cierniak – Szczurowa.

FOTORELACJA:

Fot. Piotr Droździk
Źródło: http://www.kultura-regionow.pl/